O nama

Univerzitetski računarski centar (URC) čini temelj računarske i informacione infrastrukture Univerziteta. Plan razvoja ogleda se u unapređivanju postojećih hardverskih i softverskih rješenja i uvođenju novih tehnologija.

Osnovni ciljevi URC-a su:

  • digitalizacija poslovnih procesa kroz integrisani informacioni sistem,
  • poboljšanje performansi,
  • povećanje nivoa sigurnosti podataka i
  • razvoj računarske mreže.

Istorijat URC-a

Univerzitetski računarski centar (URC) osnovan je 1991. godine u sklopu Rektorata Univerziteta u Banjoj Luci. URC je osnovan kako bi se članicama Univerziteta obezbijedili računarski servisi. Prvi rukovodilac URC-a bio je prof. dr Miroslav Rogić. Usljed ratnih dešavanja, aktivnosti URC-a bile su usporene do 6. maja 1995. godine. Tog dana je uspostavljena prva internetska veza između URC-a i Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. To je ujedno bila i prva internetska veza u Republici Srpskoj. Ovaj projekat je realizovan zahvaljujući entuzijazmu zaposlenih u URC-u i grupe studenata, volontera. Telekom Srpske podržao je projekt donacijom jednog radiorelejnog kanala na trasi Banja Luka - Beograd. Nosioci cijelog projekta su bili prof. dr Miroslav Rogić i dipl. inž. Marina Miljuš. Najveći doprinos tehničkoj realizaciji projekta su dali Mirko Veselić i Dragomir Ninković, studenti našeg Univerziteta, te saradnici sa ETF Beograd.

 

Neposredno nakon toga instalisano je i 8 modemskih Dial-up linija za pristup mreži sa računara izvan URC-a. U oktobru 1999. godine, uspostavljena je računarska mreža Univerziteta u Banjoj Luci (100 Mbps LAN, 2 Mbps WAN). Za povezivanje starog kampusa upotrebljen je optički kabl. To je bila prva implementacija optike za prenos podataka. Finansijsku i stručnu pomoć za realizaciju projekta je dala Vlada Slovenije, odnosno akademska mreža Slovenije ARNES. Uz sve fakultete Univerziteta u Banjoj Luci, na ovu mrežu su bili priključene Narodna i univerzitetska biblioteka RS i Gimnazija u Banjoj Luci. Narednih godina u saradnji sa firmom Lanaco korišćen je satelitski link za pristup internetu preko norveškog povajdera TAI IDE.
URC je učestvovao i u osnivanju Akademske i istraživačke mreže Bosne i Hercegovine BIHARNET 1998. godine, čiji je nosilac bio ARNES .

Međutim, URC je uskoro inicirao osnivanje Akademske i istraživačke mreže Republike Srpske (SARNET), koju je Vlada Republike Srpske zvanično osnovala sredinom 2000. godine. U početnoj fazi rada, URC je obavljao funkcije SARNET-a, kao što su upravljanje adresnim prostorom i administracija domena RS.BA. U septembru 2018. godine završena je implementacija Fakultetskog informacionog sistema, što je omogućilo studentima da većinu administrativnih poslova, uključujući i prijavu ispita, obavljaju od kuće.

URC je do 2013. godine bio smješten u prostorijama Mašinskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, a od 23.9.2013. godine se preselio u sopstveni objekat na adresi Univerzitetski grad, Bulevar vojvode Petra Bojovića 1A.


Rukovodioci URC-a od osnivanja do danas bili su: prof. dr Miroslav Rogić, prof. dr Slavko Marić, Branislav Jovković, dipl. inž., Nebojša Babić, dipl. inž. Od 2017. godine rukovodilac URC-a je Aleksandar Gaćina, dipl. inž.

Pročitaj više
Infrastruktura

Račynarska mreža Univerziteta y Banjoj Lyci predstavlja osnovny infrastryktyry za razvoj nayke i obrazovanja y Repyblici Srpskoj. U svijetski trend globalizacije informacionog prostora Univerzitet y Banja Lyci se ykljyčio početkom 1991. godine. Nažalost, ratna zbivanja y bivšoj BiH (1991-1995. godina), kao i posljedice rata, nisy dozvolili intezivan razvoj y sklady sa svjetskim trendovima i objektivnim potrebama Univerziteta. Ipak, i pored nedostatka finansijskih sredstava i sistemskog pristypa nadležnih državnih organa, entyzijazmom i voljom akademske zajednice bilježeni sy postepeni, ali značajni yspjesi y nastanky i razvojy ove mreže. Konačno, y novembry 1999. godine zaokryžen je i finaliziran projekat koji je integrisao y jedinstveny mrežny cjeliny sve institycije Univerziteta y Banja Lyci. Ovaj datym se može smatrati zvaničnim početkom rada Univerzitetske akademske mreže Univerziteta y Banja Lyci, ali isto tako i početkom rada Akademske i istraživačke mreže Repyblike Srpske (SARNET). Uspostavljanje ove mreže će y bydyćnosti biti od ogromnog značaja za razvoj nayke, tehnike, kyltyre i obrazovanja, kao i ykypnog ekonomskog razvoja y Repyblici Srpskoj.

Pročitaj više
Usluge

Registracija .RS.BA podomena

URC Vam omogućava da besplatno možete izvršti registraciju poddomena.

Za registraciju poddomena je potrebno da pošaljete zahtijev sa željenim nazivom domena na adresu: domeni@unibl.org

Pored željenog naziva domena potrebno je proslijediti i podatke o DNS serverima na kojima se hostuje sajt.

Izvršite registraciju .RS.BA podomena - popunite obrazac 

 

 

 

Pročitaj više

Poslednje novosti

Pogledajte sve novosti

01. novembar, 2024.

Aleksandar Gaćina, Boris Topalović - Politehnički institut u Beži

U periodu od 21. do 25. oktobra 2024. godine na Politehničkom institutu u Beži održana je Erazmus+ sedmica mobilnosti, gdje su pored 60 učesnika svoje mjesto zauzeli i predstavnici Univerzitetskog računarskog centra, Aleksandar Gaćina, rukovodilac centra i Boris Topalović, viši stručni saradnik - administrator baze podataka.

Prije početka samog programa odlučili smo da dan ranije dođemo u glavni grad Portugala, Lisabon. Bilo je dovoljno samo nekoliko trenutaka provedenih u ovom prelijepom gradu da shvatimo da je to bez dileme jedan od najfascinantnijih gradova u Evropi. Naime, Lisabon je nakon Atine drugi najstariji grad koji je osnovan od strane Feničana a kroz svoju burnu istoriju uspio je da odoli svim izazovima. To se posebno odnosi na snažan zemljotres 1755. godine jačine 9 stepeni po Rihteru, nakon čega je uslijedio i cunami gdje je život izgubilo više od 60.000 ljudi. I pored ovih prirodnih nepogoda Lisabon je ponovo uspio da stane na svoje noge i ponudi neodoljive resurse sa kojima raspolaže.

Obilazak Lisabona započeli smo posjetom Trgu Komersio, koji se nalazi odmah pored rijeke Težo. Trijumfalna kapija koja dalje vodi ka ulici Augustu daje poseban doživljaj jer se u njoj nalazi dosta zanimljivih restorana i kafića. Nezaobilazna vožnja lisabonskim žutim tramvajem broj 28, koji prolazi kraj brojnih znamenitosti u gradu nudi bez dileme jedno jako zanimljivo iskustvo. Jedna od najraskošnijih građevina u Lisabonu koja je ujedno i simbol moći i bogatstva za vrijeme Doba otkrića je zasigurno Žeronimski manastir, sagrađen u čast uspjeha čuvenog portugalskog moreplovca Vaska da Game, gdje je i sahranjen. U blizini ovog manastira nalazi se Spomenik otkrića poznat po tome što su sa ovog mjesta u 15. i 16. vijeku isplovljavali veliki jedrenjaci na opasan i dug put prema Indiji. Kula Belem je sigurno najposjećenija atrakcija grada izgrađena u 16. vijeku kako bi štitila lisabonsku luku. Trg Rosio, vidikovci, autentične ulice samo su neke od mnogobrojnih atrakcija koje smo uspjeli da posjetimo. Već narednog dana uputili smo se u Bežu, mali gradić koji je osnovan od strane Rimljana 48. godine prije nove ere a danas predstavlja značajno turističko mjesto koje je prvenstveno poznato po proizvodnji raznih sorti vina. 

Prvi dan Erazmus+ programa bio je predviđen za uvodno izlaganje domaćina institucije ali i za kratko predstavljanje učesnika i njihovih institucija. Već sljedeći dan imali smo priliku da učestvujemo u radionici pod nazivom "Turizam u izazovnim vremenima" koju je organizovao Pedro Kravo. U toku ove radionice predstavljeni su ključni izazovi kao i statistički pokazatelji o stanju u oblasti turizma kako na nivou Portugala, tako i na globalnom nivou. Nakon ove zanimljive radionice, imali smo priliku da posjetimo muzej u Beži ali i druge kulturno-istorijske spomenike kako bi stekli širu sliku o samom gradu ali i ljudima koji žive na tim prostorima. Srijeda je bila tematski organizovana u smislu posjete različitim sektorima na fakultetu u zavisnosti od polja interesovanja svakog učesnika. Bilo nam je izuzetno zadovoljstvo i čast da se upoznamo sa kolegama iz Informaciono-komunikacionog centra sa Politehničkog instituta u Beži, koji su nas prijatno iznenadili svojim gostoprimstvom i pokazali svoje resurse sa kojima raspolažu i ukratko objasnili način funkcionisanja ovog centra. Ovaj dan je zaista bio produktivan u atmosferi uzajamne razmjene iskustva u ovoj oblasti. Sljedeći dan smo se upoznali sa nekoliko projekata kao što su HEROS alijansa i BioEra konferencija a kraj dana smo iskoristili za degustaciju raznovrsnih sorti vina koji se proizvode na prostorima Portugala. Kraj sedmice mobilnosti uz večeru i tradicionalni Fado nastup upotpunili su kompletni doživljaj i stvorili nezaboravne uspomene kojih ćemo se rado prisjećati. 

Na kraju možemo samo da se zahvalimo cijelom timu koji je učestvovao u organizaciji Erazmus+ sedmice mobilnosti, čime su nam omogućili da upoznamo kolege iz drugih zemalja, njihov način rada i ostvarimo saradnju sa drugim univerzitetima. Toplo preporučujemo svim našim kolegama da se prijave na Erazmus+ razmjenu i dožive nezaboravno iskustvo koje će zasigurno obogatiti njihova znanja i pružiti drugačiju perspektivu.

02. avgust, 2024.

Posjeta Martina Vižintina Univerzitetu u Banjoj Luci preko Erazmus+ programa

U periodu od 29. jula do 2. avgusta, Univerzitetski računarski centar, imao je čast da ugosti kolegu Martina Vižintina sa Pedagoškog fakulteta Univerziteta Primorska iz Kopra u Sloveniji, u okviru Erazmus+ programa. Martin, koji je inače zaposlen u IT sektoru kao tehnička podrška, izrazio je želju da u okviru ovog projekta posjeti Univerzitetski računarski centar (URC) ali i ostale tehničke fakultete Univerziteta u Banjoj Luci.

Prvog dana posjete, upriličen je prijem i upoznavanje sa osobljem URC-a. Prezentovani su osnovni podaci o Univerzitetu u Banjoj Luci, a kasnije je organizovan i obilazak Kampusa. U utorak smo imali priliku da posjetimo Prirodno-matematički fakultet, gdje su nam prezentovana IT rješenja sa posebnim akcentom na upotrebu i primjenu tehnologije štampe pomoću 3D štampača, koji su bili od velikog značaja tokom pandemije izazvanom virusom korona.

Srijeda je bila rezervisana za prezentaciju aktivnosti URC-a. Martin je pokazao veliko interesovanje za topologiju mreža Univerziteta i način organizacije i upotrebe IT tehnologije. U četvrtak je organizovana posjeta Elektrotehničkom fakultetu (ETF), gdje su prezentovane osnovne aktivnosti Računarskog centra Elektrotehničkog fakulteta, opremljenost sala sa IT uređajima kao u upotreba i razvoj novih aplikacija.

Posljednji dan posjete bio je rezervisan za sumiranje utisaka i uručenje poklona u znak zahvalnosti sa obe strane.

Vjerujemo da je ova posjeta ispunila očekivanja svih učesnika i nadamo se da ćemo u budućnosti biti domaćini i drugih kolega koji žele da posjete naš Univerzitet i Univerzitetski računarski centar.